Komentarze do Ewangelii

Odwaga w konfrontacji z prawdą [Komentarz do Ewangelii, 31.03.2026]

Wielki Wtorek przypomina, że prawdziwa odwaga rodzi się wtedy, gdy stajemy w prawdzie o własnych słabościach. Zrezygnujmy z masek i pozwólmy sobie na szczerość wobec Boga i bliskich.

Ewangelia (J 13, 21-33. 36-38)

Z Ewangelii według świętego Jana:

W czasie wieczerzy z uczniami Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego, niepewni, o kim mówi.

Jeden z Jego uczniów – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? O kim mówi?» Ten, oparłszy się zaraz na piersi Jezusa, rzekł do Niego: «Panie, któż to jest?»

Jezus odparł: «To ten, dla którego umoczę kawałek chleba i podam mu». Umoczywszy więc kawałek chleba, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka chleba wstąpił w niego Szatan.

Jezus zaś rzekł do niego: «Co masz uczynić, czyń prędzej! » Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. On więc po spożyciu kawałka chleba zaraz wyszedł. A była noc.

Po jego wyjściu rzekł Jezus: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.

Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie».

Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, dokąd idziesz?»

Odpowiedział Mu Jezus: «Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz».

Powiedział Mu Piotr: «Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie».

Odpowiedział Jezus: «Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz».

Komentarz do Ewangelii

To dzień na stanięcie w prawdzie o własnych słabościach, zanim życie samo nas do tego zmusi.

Zamiast maskować swoje błędy przed bliskimi czy Bogiem, spróbuj je nazwać i zaakceptować jako część swojej drogi. Przeżyj ten wtorek bez udawania kogoś lepszego, niż jesteś w rzeczywistości.

Prawdziwa więź zaczyna się tam, gdzie kończy się lęk przed byciem niedoskonałym.

wiejski proboszcz w Parafii św. Piotra i Pawła w Lipie, Duszpasterz Ikonopisarzy Diecezji Legnickiej, katecheta. Nowicjusz w III Zakonie Franciszkańskim

Moje artykuły »

Newsletter

Raz w miesiącu: email z nowym numerem Siejmy