Kalendarz liturgiczny

Święty Gabriel. Anioł zwiastowania Pańskiego

Gabriel to jeden z trzech znanych z imienia Archaniołów obok Michała i Rafała. To właśnie on, anioł zwiastowania przekazał Maryi radosną nowinę o poczęciu Syna Bożego. Jaką rolę odegrał jeszcze w życiu Świętej Rodziny?

Świętego Archanioła Gabriela warto znać choćby dlatego, że za Jego wstawiennictwem możemy uprosić wiele łask jak również pomocy w trudach życia codziennego. Jest on aniołem zmartwychwstania, miłosierdzia, śmierci i objawienia. Sprawuje pieczę nad rajem. Aczkolwiek dwa słowa, które najbardziej się z nim kojarzą to anioł zwiastowania.

W języku hebrajskim imię Gabriel składa się z dwóch wyrazów geber – silny oraz el – Pan Bóg. Tłumaczyć to można jako „Mąż Boży”, „Wojownik Boży”.

Archanioł Gabriel a Święta Rodzina

Postać św. Gabriela jest ściśle związana ze Świętą Rodziną. W jaki sposób? No cóż, odpowiedź jest prosta. To właśnie on ukazał się Matce Bożej i oznajmił jej, że porodzi Zbawiciela świata. Zaledwie sześć miesięcy wcześniej objawił się także Zachariaszowi, informując go, że jego żona Elżbieta urodzi mu syna, którego nazwie Jan:

Żona Twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan. Ja jestem Gabriel, który stoję przed Bogiem. A zostałem posłany, aby mówić z tobą i oznajmić ci tę wieść radosną.

Łk 1,11.13.19

Według tradycji jest on również kojarzony z byciem Stróżem Świętej Rodziny. Komentatorzy biblijni twierdzą, że to właśnie Gabriel ukazał się Świętemu Józefowi, mówiąc mu o poczęciu przez Maryję Zbawiciela. To za jego przyczyną Józef zabrał rodzinę i uciekł do Egiptu, aby Herod nie zagrażał Synowi Bożemu. W momencie śmierci króla Heroda anioł zwiastowania ponownie nakazał Świętej Rodzinie powrót do Nazaretu.

Podobno Gabriel był przy Jezusie w Ogrójcu, ale także przy grobie objawił się niewiastom i poinformował je o Zmartwychwstaniu Pana. Był również obecny podczas wniebowstąpienia Chrystusa. Można powiedzieć, że Archanioł jest obecny w najważniejszych momentach życia Jezusa, Maryi i Józefa.

Prywatny anioł zwiastowania Wojciecha Amaro

Wojciech Amaro jest znany jako kucharz, restaurator, a także osobowość telewizyjna. Był jurorem takiego programu jak Top Chef i gospodarzem Hell’s Kitchen. Bez wątpienia wielu z nas kojarzy się on z surowością i olbrzymimi wymaganiami. Wszystko przez jego „kreację” telewizyjną, którą przybrał w trakcie prowadzenia np. Piekielnej Kuchni. Krótko mówiąc, nie był osobą, z którą od razu kojarzyło się życie w zgodzie z Bogiem. Teraz jest inaczej. Jak powiedział w trakcie głoszenia świadectwa na Ogólnopolskim spotkaniu Wojowników Maryi, to Jezus kazał mu zostawić Piekielną Kuchnię. Aktualnie zajmuje się prowadzeniem Fundacji Nowe Życie Polska.

No dobra, ale jaki to ma związek z Archaniołem Gabrielem. Gdzie w tym wszystkim znajduje się anioł zwiastowania? Jak wspomniał restaurator, na początku swojego świadectwa jego żona zaszła w kolejną ciążę. Niestety przez to, że poprzednie wiązały się z wieloma problemami zdrowotnymi, zarówno Wojciech jak i jego żona żyli w strachu. Jednak dzięki pomocy i opiece Matki Bożej otrzymali zapewnienie, że cały przebieg ciąży będzie bezproblemowy. A przychodzącego na świat syna nazwali właśnie imieniem Gabriel.

Imię pochodzi od archanioła Gabriela. Pojawiło się od razu. To imię było w sercu, więc nie było wątpliwości, że będzie Gabriel. To imię zwiastujące dobrą nowinę wyjaśnili Państwo Amaro.

Bez wątpienia to imię nie pojawiło się z przypadku. Wystarczy posłuchać całego świadectwa, aby zauważyć ile drobnych czynników i wydarzeń jest powiązanych z Archaniołem Gabrielem. Choćby sam fakt, że to właśnie do niego można modlić się o spokojny przebieg ciąży.

Zwiastowanie, Leonardo da Vinci

Anioł Gabriel w judaizmie i islamie

Co zaskakujące, Gabriel nie tylko jest ważną postacią w chrześcijaństwie, ale także w innych religiach. Znajduje swoje miejsce w wierzeniach żydów i muzułmanów. W Starym Testamencie Archanioł pojawia się dwa razy. Pierwszy raz ukazuje się w księdze proroka Daniela. Wyjaśnia tam sens wizji o baranie i koźle (zob. Dn 8, 13-26). Drugi raz przedstawia Danielowi przepowiednię Jeremiasza o 70 tygodniach – latach (zob. Dn 29, 10; Jr 25, 11).

Zobacz też: Rodzina Ulmów. Iskra miłosierdzia z Polski

Dla muzułmanów anioł zwiastowania jest kimś w rodzaju posłańca od Boga, który przekazał Mahometowi misje utworzenia nowej religii. W islamie zwany jest imieniem Dżibril lub określeniem Czarny Anioł. Posiada on cztery skrzydła, na których jest rozpisana formuła, tak zwana Basamala, rozpoczynająca większość sur.

Anioł zwiastowania i nie tylko

Papież Pius XII ogłosił świętego Gabriela Archanioła patronem telegrafu, telefonu, radia i telewizji. Szczególnie opiekuje się także pocztowcami, dyplomatami i posłańcami. Możemy się domyślić, że Święty czuwa nad wszystkimi i wszystkim, co jest związane z przekazywaniem informacji i komunikowaniem się ze społeczeństwem.

Warto modlić się do Stróża Świętej Rodziny, szczególnie w intencji opieki nad domem i bliskimi. On poprowadzi Cię bezpiecznymi ścieżkami i doprowadzi do Królestwa Bożego!

Czytaj więcej:

Postęp

Newsletter

Raz w miesiącu: email z nowym numerem Siejmy