Wyśpiewuj, Córo Syjońska! Podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! (So 3,14). Trzecia niedziela Adwentu wprowadza nas w temat radości. Jest to radość chrześcijańska, której źródłem jest obecność Boga.
Pierwsze czytanie (So 3, 14-17)
Wyśpiewuj, Córo Syjońska! Podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Oddalił Pan wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela; Król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, nie będziesz już bała się złego.
Owego dnia powiedzą Jerozolimie: «Nie bój się, Syjonie! Niech nie słabną twe ręce!» Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie, Mocarz, który zbawia, uniesie się weselem nad tobą, odnowi cię swoją miłością, wzniesie okrzyk radości.
Rozważanie
Radość chrześcijańska płynie z bliskości Boga
Dlaczego doświadczenie bliskości i obecności Boga napełnia człowieka radością? Ponieważ Boża obecność daje poczucie bliskości i opieki wobec smutku, jaki powoduje w naszym życiu samotność. Boża obecność to duchowa siła do wytrwania w dobrym, wobec pokusy zwątpienia. Dodaje siły do stawiania czoła przeciwnościom i trudom życia. Boża obecność to przede wszystkim doświadczenie bezwarunkowej miłości, czyli tego co jest najważniejsze w życiu każdego człowieka.
Gdy przyjrzymy się historiom ludzi, którzy spotkali w swoim życiu Boga, owocem tego spotkania była właśnie radość, która motywowała ich do przemiany życia i dalszego działania. Jest to radość Maryi w dniu zwiastowania, radość Elżbiety w dniu nawiedzenia, radość Józefa, Maryi i pasterzy w dniu narodzenia Jezusa. Radość tych wszystkich, których Jezus uzdrawiał, przebaczał i odpuszczał grzechy. To także radość uczniów, którzy spotkali zmartwychwstałego Jezusa.
Dziękczynienie – lekarstwo na narzekanie
Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! (Flp 4, 4-5)
Święty Paweł w Liście do Filipian wskazuje nam w jaki sposób doświadczyć obecności Boga, która jest źródłem radości. Drogą do radości jest modlitwa. Dzięki modlitwie otwieramy nasze serce i umysł na obecność Boga. Szczególną formą modlitwy, która umacnia radość jest dziękczynienie. Jest to skuteczne duchowe lekarstwo na chorobę narzekania.
Gdy przyjrzymy się wiadomościom, jakimi jesteśmy karmieni przez ten świat, to najczęściej są one tragiczne: wojny, kataklizmy, dramaty ludzkie. Gdybyśmy pozostali tylko na tych wiadomościach, można by wyrobić sobie przekonanie, że dobro już nie istnieje. Tymczasem prawda jest taka, że właśnie dzięki istnieniu dobra istnieje świat.
Modlitwa dziękczynienia jest jak iskra, która wznieca pożar miłości, wdzięczności i miłosierdzia. Modlitwa dziękczynienia jest jak światło, które oświeca mroki pesymizmu i zniechęcenia. Motywem dziękczynienia na pierwszym miejscu nie są nasze czyny, lecz obecność Boga w naszym życiu. Jeżeli więc będziemy w stanie dostrzec obecność Boga w każdej sytuacji naszego życia i dziękować za to, nikt nie będzie w stanie wyrwać z naszego serca radości.
Czy radość może być trwała?
Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: Cóż mamy czynić? (Łk 3,10).
W Ewangelii znajdujemy odpowiedź na pytanie: w jaki sposób przeżywać Bożą obecność, aby radość była trwała? Widzimy tutaj ludzi różnych stanów, którzy przychodzą do Jezusa z tym samym pytaniem: co mamy czynić?
Jan Chrzciciel daje wszystkim, bez względu na status społeczny, taką samą odpowiedź. Możemy ją wyrazić w następujący sposób: żyj dobrze, przeżywaj dobrze to powołanie, jakie rozpoznałeś i wybrałeś. To zapewni ci radość życia.
Święta Matka Teresa z Kalkuty powiedziała: „Kiedy jesteś pełen radości, poruszasz się szybciej i pragniesz dzielić się dobrem ze wszystkimi. Radość jest znakiem jedności z Bogiem – znakiem Bożej obecności”.
Radość chrześcijańska jest owocem otwarcia na obecność Boga w naszym życiu. Drogą do niej jest dziękczynienie. Jej przejawem i świadectwem jest wytrwałe i dobrze realizowane powołanie życiowe.
ks. Paweł Drobot CSsR
Rekolekcjonista, kierownik duchowy, duszpasterz Wspólnoty i Szkoły Nowej Ewangelizacji Sursum Corda oraz spotkań dla kobiet „Dzielne Niewiasty”. Przewodniczący Sekretariatu Współpracy w Misji Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, Członek Generalnego Sekretariatu Ewangelizacji Redemptorystów. Aktualnie mieszka w Warszawie. Jego pasją jest ewangelizacja.