Postać Małego Księcia przede wszystkim pomaga nam stopniowo odkrywać ten szczególny rodzaj miłości, jakim jest przyjaźń – mówi Piotr Rukat, kleryk III roku diecezji warszawsko-praskiej. Do 17 grudnia w murach seminarium możemy oglądać spektakl adwentowy wystawiany przez alumnów. W tym roku jest to adaptacja dzieła de Saint-Exupéry’ego.
Już po raz 24. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej w swoim domu seminaryjnym na warszawskim Tarchominie wystawiają sztukę teatralną. Tegoroczny spektakl adwentowy – wszak to właśnie w tym okresie liturgicznym wystawiana jest co roku dana sztuka – to sceniczna adaptacja „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Na scenie zobaczymy barwną historię pilota i jego nieoczekiwanego towarzysza, który w swojej podróży odkrywa znaczenie relacji międzyludzkich.
Przygotowania z pasją i zaangażowaniem
Opiekę artystyczną nad sztuką objęli zawodowi aktorzy – Agata Piotrowska-Mastalerz i Andrzej Mastalerz. Na co dzień możemy ich podziwiać na deskach warszawskich teatrów, a także na małym i dużym ekranie. Alumni praskiego seminarium nie są profesjonalnymi aktorami, a dla części z nich to pierwsze doświadczenie sceniczne tej skali.
– Wielu z nas występowało na apelach i przedstawieniach szkolnych; jeden z nas uczęszczał nawet do szkoły muzycznej. Wszystko to wiąże się z wystąpieniami publicznymi, jednak ten spektakl jest dla nas wszystkich pierwszym tak dużym doświadczeniem scenicznym – mówi kleryk Filip Nader, którego będziemy mogli oglądać w seminaryjnej adaptacji „Małego Księcia”.
Próbom i przygotowaniom do spektaklu przygląda się czujnym okiem pani Agata Piotrowska-Mastalerz, która nie kryje podziwu dla zaangażowania podopiecznych.
– To już drugi spektakl warszawsko-praskich alumnów, nad którym sprawuję opiekę artystyczną. Spektakl ten tworzymy wspólnie z tymi wspaniałymi, młodymi mężczyznami, którzy pomimo codziennych obowiązków, nauki i formacji, są pełni zaangażowania oraz z niezwykłą pasją i wyobraźnią pracują nad jak najlepszym przygotowaniem tegorocznej sztuki.
Odkryjmy głębię tej historii
„Mały Książę” to z całą pewnością lektura obowiązkowa, którą należy czytać w każdym wieku. To historia, dzięki której możemy dostrzec wiele prawdy o nas samych i naszych relacjach z innymi. Takiej głębi przekazu możemy się również spodziewać po spektaklu warszawsko-praskich alumnów.
– Z całą pewnością każdy z nas wyniesie jakieś dobro intelektualne, społeczne, relacyjne i duchowe ze sztuki, którą przygotowujemy – mówi kleryk Piotr – jest tam zawarte między innymi przesłanie o kroczeniu na drodze ku prawdziwej przyjaźni, którą możemy poznawać poprzez różne postacie, które przewijają się w poszczególnych scenach „Małego Księcia”.
– Szczególnie dla młodych osób, obejrzenie tej sztuki może być okazją do głębszych przemyśleń i odkrycia duchowej głębi. To również kolejna szansa na oderwanie się od codzienności, która często polega na bezustannym życiu z telefonem w ręku, śledzeniu bezużytecznych informacji w mediach społecznościowych, czy spędzaniu czasu na pustej rozrywce – dodaje kleryk Filip.
Spektakl adwentowy – tylko w grudniu
Wstęp na spektakle jest całkowicie darmowy, a w przypadku pojedynczych wejść nie obowiązują zapisy. Po przedstawieniach alumni kursu III będą zbierać dobrowolne datki na organizację swojego dorocznego wyjazdu studyjnego za granicę.
Spektakle odbywają się w auli seminarium przy ul. Mehoffera 2 na warszawskim Tarchominie w następujących terminach:
- 1 grudnia – 11:30 (niedziela)
- 1 grudnia – 18:30 (niedziela)
- 3 grudnia – 18:30 (wtorek)
- 8 grudnia – 15:00 (niedziela)
- 8 grudnia – 19:30 (niedziela) PREMIERA
- 10 grudnia – 18:30 (wtorek)
- 14 grudnia – 11:30 (sobota)
- 14 grudnia – 15:00 (sobota)
- 14 grudnia – 18:30 (sobota)
- 15 grudnia – 18:30 (niedziela)
- 17 grudnia – 18:30 (wtorek)
Wszelkie szczegóły dotyczące wystawianej sztuki znajdziesz na stronie internetowej: https://sztuka2024.pl/
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia warszawsko-praskiego seminarium!