W dniu 15 sierpnia katolicy obchodzą Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak w tradycji polskiej jest to również uroczystość Matki Boskiej Zielnej. Co mówi nam na ten temat Pismo Święte?
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oznacza wzięcie do nieba nie tylko duszy, ale też ciała. Według wiary katolickiej doświadczyła tego też Matka Boża. Święto ogłoszono dogmatem wiary 1 listopada 1950 roku przez papieża Piusa XII. Uznawany za jeden z czterech dogmatów maryjnych w kościele katolickim oraz honorowany jednym z ważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W Polsce jest to szczególne święto, z okazji którego odbywają się liczne pielgrzymki. Miejscami najczęściej odwiedzanymi są w szczególności Jasna Góra oraz Kalwaria Zebrzydowska.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co mówi Biblia?
Mimo że Pismo Święte nie podaje bezpośrednich informacji na temat wzięcia Maryi z duszą i ciałem do nieba, to posiada inne dowody. Przykładem jest fragment Apokalipsy Św. Jana, który kościół interpretuje, jako Wniebowzięcie Maryi:
Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.
Ap 12, 1
Natomiast w Ewangelii według św. Łukasza możemy przeczytać hymn dziękczynny Maryi Magnificat. Wyraża w nim wdzięczność swojemu Stwórcy, wypowiadając tym samym proroctwo: „Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia” (Łk 1,48).
Św. Jan Damasceński uznawany za jednego z wybitniejszych Ojców Kościoła pisał, że Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest najprawdopodobniejszym scenariuszem końca jej ziemskiej drogi, uwzględniając przy tym, że żyła nieskażona grzechem pierworodnym. Kościół katolicki opierając się na Biblii i Tradycji, całkowicie zaakceptował prawdę o Wniebowzięciu.
W tym dniu z ust kapłana wypowiadającego prefację o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny słyszymy także słowa zawierające całą tę niezwykłą tajemnicę Bożego planu wobec Najświętszej Panienki:
Dzisiaj została wzięta do nieba Bogurodzica Dziewica. * Ona pierwsza osiągnęła zbawienie * i stała się wizerunkiem Kościoła w chwale, * a dla pielgrzymującego ludu źródłem pociechy i znakiem nadziei. * Nie chciałeś bowiem, aby skażenia w grobie doznała Dziewica, * która wydała na świat Twojego Syna, Dawcę wszelkiego życia.
Tradycja święcenia ziół
W Polsce Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest również nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu wierni przynoszą kwiaty, zioła, lub snopy zboża, aby zostały poświęcone. Zieleń ma symbolizować, jak ważna jest dla człowieka natura i jakie właściwości zdrowotne skrywa.
Tradycja mówi, że dawniej wiązano 7 lub 77 przeróżnych ziół, zbóż i kwiatów, i taki bukiet zanosiło się do święcenia. Wyróżnia się 7 ziół, które powinny się znaleźć w takowym bukiecie: bazylia, lubczyk, mięta, melisa, nasturcja, rumianek i rozmaryn.
Tradycja sięga swoimi korzeniami głęboko wstecz. Święcenie ziół było praktykowane nawet w zwyczajach pogańskich, gdzie Germanie składali je na ołtarzach ofiarnych. Natomiast od momentu kiedy Karol Wielki rozkazał, aby stworzyć ogrody z ziołami, zaczęli robić to też mnisi i zakonnice w swoich klasztornych ogrodach.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w czasie, kiedy najwięcej ziół dojrzewa. W naszym kraju jest to czas żniw. Zebrane plony rosnące na polach lub ogródkach były zwane „dożynkową wiązanką” i między innymi w takiej wiązance musiały znaleźć się kłosy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa.
Zaśnięcie i Wniebowzięcie? Świętują nie tylko katolicy
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny obchodzą nie tylko katolicy. Uroczystość tę również przeżywają wierni prawosławni, obchodząc święto Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy. Kierując się kalendarzem juliańskim, według naszego kalendarza gregoriańskiego, ten dzień przypada dopiero na 28 sierpnia.
Św. Jan Paweł II podczas swojej katechezy w 1997 roku odniósł się do pytania, czy Matka Boża mogła umrzeć. Jak powiedział papież, chociaż śmierć według Pisma Świętego jest uznawana za karę za grzechy – a Maryja nie została skażona grzechem pierworodnym – nie wyklucza się, że śmierć Ją dotknęła. Dlaczego? Bo sam Chrystus umarł, więc w przypadku Jego Matki musiało być podobnie.
Podwójne Święto
15 sierpnia nie tylko świętuje się Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w Polsce przypada, także rocznica „Cudu nad Wisłą”. Upamiętniamy tym samym zwycięstwo wojsk polskich nad armią bolszewicką, która w 1920 roku stanęła u progu Warszawy.
W tym dniu warto modlić się szczególnie w intencji naszej ojczyzny. Złączmy się, wznosząc za wstawiennictwem Wniebowziętej Pani, prośby o dalszy pokój i opiekę dla naszego kraju. Polecajmy także tych, którzy 104 lata temu oddali życie ratując naszą ojczyznę.
Czytaj więcej: