Wiara

"Trzeźwa" Środa Popielcowa

Święty Ignacy Loyola naucza: „Wskutek braku umiaru dobro zamienia się w zło, a cnota w wadę”. Tradycyjnie Środa Popielcowa przypada na obchodzony w Polsce Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Rozpoczynający się tym szczególnym dniem Wielki Post to doskonała okazja, aby własnym przykładem rezygnacji z alkoholu zawalczyć o dobrą przyszłość naszej ojczyzny.

Bp Tadeusz Bronakowski — przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych — przestrzega przed nadmiernym spożywaniem alkoholu wśród Polaków, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2019 roku.

— Obecne poziomy spożycia etanolu są dziesięć razy większe, niż poziomy w Polsce przed stu laty. Przekłada się to na ogrom strat alkoholowych — wskazuje hierarcha. Ponadto przedstawia zatrważające liczby, prezentujące roczne zużycie napojów alkoholowych — […] w populacji powyżej 15. roku życia na każdego Polaka przypadało prawie 12 litrów czystego spirytusu. A już 8 litrów uznaje się za poziom progowy dla postępującej degradacji narodu — precyzuje. Za przyczynę takiego stanu rzeczy w naszym kraju bp Bronakowski uważa „proalkoholową mentalność”.

Wezwanie do pokuty

Okres Wielkiego Postu daje doskonałą sposobność, by rozpocząć walkę z mentalnością proalkoholową i stać się przykładem dla innych. W dzisiejszym drugim czytaniu Apostoł Paweł mówi: „W imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień” (2 Kor 5,2 0). Niejako zachęca do dawania żywego świadectwa — również trzeźwości. Napomnienie pada również z ust kapłana posypującego głowy wiernych popiołem, mówiąc „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Gest posypania głowy popiołem przypomina o przemijalności ziemskiego życia i konieczności nawrócenia.

Popiół na głowach wiernych bardzo często pozostaje jeszcze przez kolejne godziny. W konsekwencji czego Środa Popielcowa jest dniem, kiedy jest on widoczny w miejscach pracy, szkołach i innych środowiskach. Stanowi więc świadectwo ukorzenia się przed Bogiem i podjęcia drogi własnego nawrócenia. Takim samym widzialnym znakiem, który zachęca bliźnich do przemiany życia, może być decyzja o czasowej abstynencji w okresie Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa dniem postu

Jednym z dni w roku, kiedy w Kościele katolickim obowiązuje post ścisły, jest właśnie Środa Popielcowa. Katolicy powstrzymują się wtedy od pokarmów mięsnych (post jakościowy), a ponadto ograniczają ilość spożywanych posiłków (post ilościowy). Niestety w wielu przypadkach praktykowanie postu podczas tego okresu liturgicznego na tym się kończy.

Rezygnowanie z dóbr i przyjemności stanowi otwarcie się i stworzenie przestrzeni dla obecności Boga — szczególnie ważnej w przeżyciu tego wielkopostnego czasu pokuty. Wchodzi ono w skład trzech narzędzi dobrego przeżycia czasu Wielkiego Postu, które proponuje Kościół — modlitwy, jałmużny i właśnie postu. Nie chodzi wyłącznie o odmawianie sobie jedzenia. A co gdyby w tym roku, zamiast odpuszczenia słodyczy odmówić sobie picia alkoholu?

W wielu Kościołach w czasie trwania Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu wystawiana jest tzw. księga trzeźwości. Mogą się do niej wpisać osoby decydujące się na nieużywanie alkoholu w czasie Wielkiego Postu. Ludzie posiadają tendencje do naśladowania zachowań innych, zwłaszcza podążania za większością. Jeśli księga będzie omijana i pusta, wyzwanie nie będzie zachęcające. Jeżeli zaś osoba zastanawiająca się nad decyzją podjęcia tego postanowienia zobaczy liczne wpisy — zwłaszcza znajomych — nie będzie czuła się osamotniona w tej 40-dniowej duchowej walce. W tym roku formą postu niech będzie zamknięty barek i ofiarowanie wyrzeczenie w intencji trzeźwości polskiego narodu.

Postanowienie Wielkopostne

Wielki post to czas podejmowania konkretnych decyzji odnośnie do swojego życia. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad własnym wielkopostnym postanowieniem, zapraszamy Cię do zapoznania się z najnowszą siejmową serią artykułów „Postanowienie Wielkopostne”. Przyglądamy się w nich trzem obszarom, do których warto się odnieść, planując osobiste 40-dniowe wyzwanie. Zmieniaj siebie, zmieniaj świat — zbliżaj się do Chrystusa!

eKAI

Redaktor prowadzący portalu SIEJMY.PL

Moje artykuły »

Newsletter

Raz w miesiącu: email z nowym numerem Siejmy