Komentarze biblijne

To nie mogło być łatwe - I Niedziela Wielkiego Postu

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Ewangelia mówi nam o tym, jak Chrystus udaje się samotnie na pustynię, by pościć. Bóg, który w pełni jest człowiekiem, wchodzi w przestrzeń pokusy. Zwycięża ją i daje nam przykład, że również jesteśmy do tego zdolni. Dla Niego także to nie mogło być łatwe.

Ewangelia (Mt 4, 1-11)

Jezus kuszony na pustyni

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód.
Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem». Lecz On mu odparł: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”».

Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisane jest bowiem: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”». Odrzekł mu Jezus: «Ale napisane jest także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».


Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon». Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».


Wtedy opuścił Go diabeł, a oto przystąpili aniołowie i usługiwali Mu.

Komentarz:

To nie mogło być łatwe. Spójrzmy na naszą Środę Popielcową – jak wielu z nas odlicza do kolejnego poranka, żeby móc zakończyć post ścisły. Tymczasem Jezus przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy. To nie mogło być łatwe… Ale było warto.

Jezus w dzisiejszej Ewangelii uczy nas, że każdy wysiłek, który wkładamy w nasz duchowy rozwój, owocuje bardzo konkretną siłą i mądrością. Jezus, z jednej strony umęczony ludzkim wysiłkiem, jest mocny Duchem – dlatego potrafi oprzeć się pokusom szatana.

Jak bardzo nam potrzeba tego wysiłku, w którym zostawimy na chwilę nasz świat, wyjdziemy na pustynię i będziemy chcieli po prostu być i słuchać.

Drogi Bracie, Droga Siostro – nie czekaj, zacznij już dziś. To nie będzie łatwe, ale warto. Naprawdę warto.

ks. Sebastian Kosecki – kapłan archidiecezji częstochowskiej, znany szczególnie z aktywnej działalności ewangelizacyjnej na TikToku.
Kolejny komentarz z serii Wysiłek przeczytasz w następną niedzielę na naszym portalu.

https://siejmy.pl/wp-content/uploads/2023/02/Wysilek-komentarze-wielkopostne-ks.-Jakub-Kosecki.mp4

Seria: Wysiłek – Wielkopostne Komentarze 2023
To nie mogło być łatwe – I Niedziela Wielkiego Postu

Newsletter

Raz w miesiącu: email z nowym numerem Siejmy