Komentarze biblijne

Decyzja o wejściu - II Niedziela Wielkiego Postu

Droga na szczyt wymaga trudu, ale stamtąd można ujrzeć niezwykłe rzeczy. W drugą niedzielę Wielkiego Postu Jezus zabiera nas na Górę Tabor, by objawić swoją boską naturę. Ty też ją zobaczysz, ale potrzebna jest decyzja o wejściu na wyższy poziom.

Ewangelia (Mt 17, 1-9)

Przemienienie Jezusa

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim.

Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza».

Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.

A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.

A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».

Komentarz:

Chodziłeś kiedyś po górach? Mam nadzieję, że tak! Mam nadzieję, że masz chociaż jedno takie doświadczenie, w którym wkładasz bardzo konkretny wysiłek i poświęcasz dość spory czas, by wejść na górę i zdobyć szczyt. To zostaje w pamięci i… w sercu.

Okres Wielkiego Postu jest czasem wchodzenia na górę przemienienia, na górę nawrócenia naszych serc. W dzisiejszej Ewangelii sam Jezus daje nam przykład, pokazując, jak ważne jest, by to robić. Dlaczego? Bo wchodzimy razem z Nim i możemy powiedzieć „Panie, dobrze, że tu jesteśmy”. Ponieważ stoimy obok Niego, słysząc, jak wielką miłością darzy Ojciec swoje dzieci. Bo możemy wracać do swojej codzienności, słysząc „Wstańcie, nie lękajcie się!

Wchodzenie na górę nie jest łatwe, ale wysiłek ten warty jest swej nagrody!

ks. Sebastian Kosecki – kapłan archidiecezji częstochowskiej, znany szczególnie z aktywnej działalności ewangelizacyjnej na TikToku.
Kolejny komentarz z serii Wysiłek przeczytasz w następną niedzielę na naszym portalu.

https://siejmy.pl/wp-content/uploads/2023/02/Wysilek-komentarze-wielkopostne-ks.-Jakub-Kosecki.mp4

Seria: Wysiłek – Wielkopostne Komentarze 2023
Decyzja o wejściu – II Niedziela Wielkiego Postu

Newsletter

Raz w miesiącu: email z nowym numerem Siejmy