Styl życia

4 książki o tematyce religijnej, które powinieneś przeczytać w tym roku

Nowy Rok to dla wielu z nas czas postanowień, z których możemy wyróżnić także te związane ze sferą ducha. Dobra lektura potrafi zbliżyć do Boga. Może wyjaśnić zawiły problem, być wprowadzeniem do modlitwy albo podnieść nas na duchu. Sprawdźcie moją listę książek o tematyce religijnej, z którymi warto zacząć rok.

1. Decyduj i walcz. Podstawy formowania charakteru – Dariusz Zalewski

Ta niewielkich rozmiarów książeczka to moje odkrycie tego roku! Od jakiegoś czasu bardzo bliski jest mi temat pracy nad sobą i kształtowania charakteru. Książka to prawdziwa skarbnica wiedzy dla wszystkich, którzy szukają konkretnych wskazówek, od czego zacząć pracę nad sobą, jak dostrzec własne wady i od czego zacząć pracę nad nimi – konkretnie, bez „coachingowego wodolejstwa”!

Składa się z 25 artykułów, które poruszają kwestie kształtowania charakteru, np. o roztropnym decydowaniu,  sposobach radzenia sobie ze „słomianym zapałem”, motywacji, sztuce tłumienia smutków, pokonywaniu nawyku odkładania i lenistwa,  punktualności, porządku, oszczędzaniu czasu i itd.

2. Sztuka samowychowania – Dariusz Zalewski

To druga książka Dariusza Zalewskiego. Autor porusza w niej tematykę rozwoju osobowości na podstawie klasycznej mądrości pedagogicznej. Omawia siedem wad głównych i w kolejnych rozdziałach pokazuje praktyczne, rozpisane krok po kroku sposoby na ich pokonanie! Podaje też ćwiczenia, które mają nam pomóc w formowaniu cnót, by nasz charakter stale się rozwijał. Przeczytałam ją zaraz po „Decyduj i walcz”, której jest doskonałym uzupełnieniem.

3. O naśladowaniu Chrystusa – Tomasz a Kempis

Perła duchowości! Lektura wielkich świętych i poradnik życia duchowego! Napisana w formie dialogu Mistrza z uczniem, porusza różne aspekty życia duchowego. Każdemu rozdziałowi towarzyszy myśl przewodnia, która jest rozwijana na kolejnych stronach. Bardzo bogata w treści. Może być inspiracją do rozmyślań na dany temat i modlitwy. Cenię jej prostotę i przystępną formę przy niezwykłej treści. Świetna na prezent.

4. Boży coaching. To Ci się opłaca. Jak Biblia może pomóc w terapii – Małgorzata Kornacka

Czy zajadły wróg coachingu może polecić książkę z coachingiem w tle? Otóż tak! Lektura na styku dwóch dziedzin – religii i psychologii. Autorka przytacza problemy współczesnego człowieka:  jak radzić sobie z cieniem własnej przeszłości, jak przepracować dawne bolesne relacje z innymi, „chwycić za rogi” byka nadmiernych emocji, gniewu, depresji, jak przebaczać, jak wybierać w życiu dobro. Podpowiada, jak radzić sobie z lękiem lub  za pomocą biblijnych cytatów radzić sobie z natrętnymi myślami. Mimo, że tematyka jest poważna, książkę czyta się błyskawicznie – przez lekki i miejscami humorystyczny styl. To także idealny prezent dla kogoś nam bliskiego.

Autorką artykułu jest Gabriela Góźdź

Newsletter

Raz w miesiącu: email z nowym numerem Siejmy