OPINIE

Prawda jest jedna

Dyskusja, wymiana myśli i wyrażanie poglądów towarzyszą człowiekowi od wieków. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie najróżniejszych teorii i ideologii, w którym nieposiadania opinii na jakiś temat należy się raczej wstydzić. Można nawet odnieść wrażenie, że czasami lepiej powiedzieć cokolwiek, bo inaczej przylgnie do człowieka miano jednostki niewykształconej i głupiej.

O ile sama potrzeba dyskusji nie jest niczym złym, to przeraża obecny wszędzie relatywizm.  Często pojawia się bowiem pogląd, że wszystkie opinie są tak samo słuszne. Mówi się, że w każdej teorii jest odrobina racji, że wszystkie ideologie są równe i że przedstawiciel każdego światopoglądu ma prawo do obecności w przestrzeni publicznej. Na tym przecież polega demokracja. W końcu każdy może mieć swoją własną prawdę. 

Być może na świecie istnieje mnóstwo różnych opinii i ideologii, jednak rzeczywistość jest jedna. Można się kłócić o to, czy Bóg istnieje i owszem, możliwości są dwie, istnieje, albo i nie, ale ostatecznie prawdziwa jest tylko jednak z tych opcji i w końcu okaże się, która.

Dążenie do prawdy jest naszym zadaniem. Ważna jest umiejętność weryfikacji swoich poglądów i przyznania, że nie mamy racji, jeśli sami się od tej prawdy oddalimy.

Nie, nie wszystkie poglądy są równe. Niektóre są bliższe prawdy, a inne zupełnie nieprawdziwe. Nie wszystkie postawy są słuszne. Nie wszystkie ideologie mają rację bytu.  Istnieć co prawda będą do końca świata, bo świat nie jest idealny, ale prawda jest tylko jedna.

Dążenie do tej prawdy jest naszym zadaniem. To trudne, ale z tej idei warto uczynić cel swojego życia. Co więcej, powinniśmy to robić kosztem własnego ego. Dążenie do prawdy każe nam zachować pokorę w każdej dyskusji. Konieczna jest ciągła ocena, czy twierdzimy coś z pychy, czy naprawdę zbliżamy się do prawdy. Ważna jest umiejętność weryfikacji swoich poglądów i przyznania, że nie mamy racji, jeśli sami się od tej prawdy oddalimy.

Może się to wydawać trudne w dzisiejszym świecie, w którym za największe wartości uznaje się pewność siebie i przebojowość. Ale czasami warto zrezygnować z samego siebie. W końcu jako chrześcijanie wierzymy, że Chrystus jest Prawdą, dlatego tym bardziej warto w tej Prawdzie żyć.

Autorką wpisu jest: Dominika Meller

Dominika na życie zarabia jako prawnik. Czasami jednak ma wrażenie, że bardziej odnajduje się w rzeczach niepraktycznych niż tych praktycznych. Duchowo inspiruje ją Benedykt XVI. W wolnych chwilach lubi robić różne kreatywne rzeczy. Miłośniczka gotyckich katedr, podróży, języka hiszpańskiego, morza, dobrego jedzonka, spotkań z przyjaciółmi, kotów, twórczości Jacka Kaczmarskiego, starego dobrego rocka, ciepłych letnich nocy i prawicowych publicystów. Uważa, że największą wartością w życiu są szczere i głębokie relacje. Na co dzień stara się wcielać w życie postawę radości w każdej chwili i zachwytu nad światem (i Wszechświatem). Marzy o zarabianiu na życie jako twórca, zobaczeniu całego świata i stworzeniu pełnej pasji rodziny.

Moje artykuły »

Newsletter

Raz w miesiącu: email z nowym numerem Siejmy