STYL ŻYCIA

Katolik autentyczny

Autentyczność to cecha ludzi wierzących. Autentyczność to cecha ludzi wolnych. Jej zachowanie jest sztuką trudną w dzisiejszym świecie, ponieważ zniewolić może wszystko. Nałogi. Oczekiwania. Technologia. Ludzie. Podległość. Zniewalają nas te aspekty rzeczywistości, które są w nią tak wsiąknięte, że ich nie zauważamy i nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez nich.

Takim zniewoleniem może być zwykła praca. Aktywność zawodowa, która powinna umożliwiać nam wykorzystanie naszego potencjału, zarabianie pieniędzy i spełnianie marzeń, a która często polega na byciu trybikiem w skomplikowanym mechanizmie wielkich organizacji i naginaniu własnych przekonań.

Zniewoleniem zabijającym autentyczność bywa funkcjonowanie w mediach społecznościowych, które zmuszają nas do pokazywania i upiększania każdego aspektu życia, jednocześnie skłaniając do przyjmowania jedynego słusznego punktu widzenia. Równie szkodliwy charakter ma powszechna gloryfikacja bycia przebojowym za wszelką cenę.

Zachowując autentyczność, pozostaniecie wierni sobie, chociażby świat uznać miał Was za naiwnych i śmiesznych…

W zachowaniu autentyczności kluczowa jest wiara w to, że nasza materialna rzeczywistość to nie jedyna istniejąca rzeczywistością, a nasze obecne życie nie jest naszym ostatecznym przeznaczeniem. To daje wielkie poczucie wolności.

Działając aktywnie we wszystkich, także tych zniewalających sferach życia, można zachować autentyczność. Wystarczy na co dzień być uosobieniem tego, w co się wierzy. Umiejętność pokazania tego w drobnych, codziennych gestach sprawia, że ciągle się doskonalimy, a nasze życie staje się małym arcydziełem.

Zachowując autentyczność, pozostaniecie wierni sobie, chociażby świat uznać miał Was za naiwnych i śmiesznych, chociażby na każdym kroku mieliby Wam przypominać, że życie z taką postawą będzie niezwykle trudne. Trudne i tak będzie, ale z odpowiednim zapleczem i tak dacie radę.

Bądźcie więc autentyczni. Autentyczność to wewnętrzna wolność, a z wewnętrzną wolnością tlącą się w sercu nigdy nie przegracie.

Autorem tekstu jest: Dominika Meller

Dominika na życie zarabia jako prawnik. Czasami jednak ma wrażenie, że bardziej odnajduje się w rzeczach niepraktycznych niż tych praktycznych. Duchowo inspiruje ją Benedykt XVI. W wolnych chwilach lubi robić różne kreatywne rzeczy. Miłośniczka gotyckich katedr, podróży, języka hiszpańskiego, morza, dobrego jedzonka, spotkań z przyjaciółmi, kotów, twórczości Jacka Kaczmarskiego, starego dobrego rocka, ciepłych letnich nocy i prawicowych publicystów. Uważa, że największą wartością w życiu są szczere i głębokie relacje. Na co dzień stara się wcielać w życie postawę radości w każdej chwili i zachwytu nad światem (i Wszechświatem). Marzy o zarabianiu na życie jako twórca, zobaczeniu całego świata i stworzeniu pełnej pasji rodziny.

Chcesz przeczytać inne moje artykuły? »