Opinie

7 powodów, dla których warto (prze)czytać Katechizm

Katechizm Kościoła Katolickiego to obowiązkowa pozycja w Twojej biblioteczce. Dlaczego niebieska księga powinna Ci nieustannie towarzyszyć? Dlaczego warto nie tylko przeczytać Katechizm, ale również regularnie do niego zaglądać?

1. Dowiedz się w co wierzysz!

Jest to absolutnie punkt wyjściowy poruszonej tu sprawy. Smutna rzeczywistość jest bowiem taka, że będąc katolikami, często bardzo gorliwymi w praktykach religijnych, nie zawsze posiadamy wystarczającą wiedzę o tym, co naucza nasz Kościół i o tym w co tak naprawdę wierzymy. Co ciekawe, nie musi chodzić tu wcale o szczegółową wiedzę w zakresie złożonych zagadnień teologicznych (które oczywiście również warto zgłębiać), lecz o podstawy naszej codziennej rzeczywistości. Jak myślisz, ile osób wychodzących z niedzielnej Mszy Św. potrafiłoby odpowiedzieć krótko i zwięźle – a nade wszystko zgodnie z nauczaniem Kościoła – czym się różni grzech śmiertelny od powszedniego? Prawdopodobnie niewielu, a przecież nie jest to abstrakcyjne zagadnienie teologiczne, a podstawa naszej wiary i codziennego funkcjonowania. Pamiętajcie, że celem tego wywodu nie jest osądzanie niewiedzy katolików, ale raczej zachęcenie do pogłębiania wiedzy o naszej wierze w oparciu o Katechizm, który nam w tym pomaga.

2. Krótko, zwięźle i na temat.

Dokładnie tak! Jeśli chcesz poznać nauczanie Kościoła i podstawy swojej wiary, to sięgnij do Katechizmu. Nie ma żadnej innej książki, która wyjaśniałaby w tak treściwy sposób podstawy wiary katolickiej. Dodatkową zaletą Katechizmu jest też przystępność zawartych tam treści.  Nawet tak trudne zagadnienia jak sumienie moralne, czy też tajemnica Trójcy Świętej są wyjaśnione w sposób zrozumiały dla większości katolików.

3. Katechizm jest ciekawy!

Czy jesteś w stanie przejść obojętnie obok takich sformułowań jak „Poza Kościołem nie ma zbawienia” lub treści dotyczących różnic religijnych lub też stosunku Kościoła do homoseksualizmu? Są to bez wątpienia tematy ciekawe, a nierzadko stanowiące część bieżącej dyskusji społecznej i politycznej. Wiedz, że odpowiedzi na te kwestie znajdziesz bez problemu właśnie w Katechizmie, który staje się przez to jeszcze ciekawszą pozycją w Twojej biblioteczce. Jest to też dowód na jego ponadczasowość wyrażającą się w uzyskiwaniu odpowiedzi na aktualne problemy i wyzwania, przed którymi stają młodzi katolicy.

4. Będziesz miał się na czym oprzeć.

Funkcjonując w różnorodnym środowisku – czy to w pracy, na uczelni, czy też nawet w rodzinie – słyszymy bardzo często różne opinie lub ugruntowane stereotypy dotyczące nauki Kościoła lub tego w co katolicy wierzą. Niestety w wielu przypadkach nie tylko są to treści nieprawdziwe, ale również krzywdzące dla nas – jako katolików, i dla Kościoła. Być może zostałeś nie raz zapytany o swoją opinię w akurat poruszanej dyskusji. Być może zostałeś poproszony o wypowiedź właśnie dlatego, że jesteś jedynym w danej grupie praktykującym katolikiem. Chcesz sensownie odpowiedzieć? Czytaj Katechizm! Daje to dużą szansę na to, że swoją treściwą wypowiedzią, opartą na czystej nauce Kościoła, obalisz nieprawdziwy stereotyp o katolikach lub o Kościele. Pamiętaj, że nawet jeśli nie uda Ci się zmienić myślenia drugiej osoby, to zawsze będzie to moment, w którym usłyszała ona prawdziwą wersję, a nie krzywdzący stereotyp.  

5. Podstawa do zgłębiania wiary.

Jeśli był taki moment, w którym uświadomiłeś sobie, że Twoja wiara jest zbyt płytka lub stała się raczej zwyczajową praktyką religijną, i chcesz to zmienić, to sięgnij najpierw właśnie do Katechizmu. Różne są sposoby na pogłębianie swojej wiary, jednak jeśli chcesz poznać jej podstawy, to raczej nie zaczynaj od dzieł Św. Tomasza, czy też Św. Ambrożego lub Św. Augustyna. Sięgnij na początek właśnie do Katechizmu, który warto czytać właśnie dlatego, że jest idealnym punktem wyjściowym do pogłębienia swojej wiedzy o wierze i samej wiary.

6. Będziesz influencerem.

Jest to nieco inne ujęcie tego, co było powiedziane w punkcie 4, gdzie wskazano raczej sytuację przebywania wśród nie-katolików, zaś tutaj sprawa dotyczy ludzi Kościoła. Czytając bowiem Katechizm, zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci na swobodną rozmowę na prawie każdy nurtujący Cię temat dotyczący naszej wiary– czy to z księdzem, czy to z osobą konsekrowaną, czy też na forum Twojej wspólnoty, duszpasterstwa lub katolickiego stowarzyszenia. Powołuj się swobodnie na to, co jest w Katechizmie – nie musisz recytować z pamięci, możesz mieć go pod ręką i opierać się na treści tam zawartej. Jeśli nie będziesz się przy tym wymądrzał, a raczej wykażesz zainteresowanie pogłębianiem wiedzy o swojej wierze, to na pewno zostaniesz cenionym rozmówcą, a może nawet staniesz się kimś w rodzaju influencera Katechizmu i spowodujesz, że Twoje otoczenie również zacznie zgłębiać podstawy swojej wiary.

7. Znajdziesz tu odpowiedź.

Na końcu został powód najbardziej praktyczny. Jeśli nawet nie uda Ci się regularnie czytać Katechizmu, ale zagości on na stałe w Twojej biblioteczce i będzie zawsze pod ręką, to kiedy wystąpi akurat jakiś problem lub wątpliwość na gruncie Twojej wiary, to zajrzyj najpierw właśnie do Katechizmu. Z doświadczenia autora niniejszego artykułu wynika, że znajdziesz tam odpowiedź na 90% problemów, które Cię akurat nurtują. Chcesz to sprawdzić w prosty sposób? Po następnej Mszy Św., na której będzie homilia, usiądź na spokojnie i poszukaj w Katechizmie kwestii poruszanych na kazaniu. Możesz w ten sposób nie tylko pogłębić swoją wiarę, ale również może to być bardzo ciekawa i wartościowa forma Twojej praktyki religijnej.

Zanurz się w tym co głosi nasz Kościół i pogłębiaj swoją wiarę w oparciu o Katechizm!

Autorem wpisu jest: Piotr Ziemecki

Newsletter

Raz w miesiącu: email z nowym numerem Siejmy